Tennis: Huron ties for fifth, Skyline lands eighth at D-1 State Finals

Two Ann Arbor schools netted top-10 finishes on June 2 at the Division 1 Girls’ Tennis State Finals at the Great Midland Tennis Center. Huron finished with 13 points and tied for fifth overall with Rockland. Skyline scored 10 points and placed eighth overall.

Pioneer reached the scoreboard with two points and placed 16th overall.

 
 

Northville finished first with 32 points, followed by Midland Dow (30), Bloomfield Hills (28) and Grosse Pointe South (20).

Two state champions from Ann Arbor were crowned at the state finals. Huron’s Miriam Gandam, a No. 1 seed, defeated second-seeded Tori Mady of Northville, 2-6 6-0 6-1, in the finals at two singles. At three singles, Skyline’s Caroline Courtright, a two seed, defeated fourth-seed Renee Torres of Northville, 6-3 6-2, in the finals.

Here are how the other local players fared at the state meet.

One singles

Second round
#6 Suki Mandair, Ann Arbor Skyline d. Alayna Bowman, Rockford, 6-4 6-0
#3 Angie Zhou, Ann Arbor Huron d. Sara Ang, Rochester, 6-0 6-0
Jessica Brown, Midland Dow d. Margaret Goldberg, Ann Arbor Pioneer, 6-1 6-0

Quarterfinals
#3 Angie Zhou, Ann Arbor Huron d. #6 Suki Mandair, Ann Arbor Skyline, 6-3 6-2

Semifinals
#2 Tia Mukherjee, Bloomfield Hills d. #3 Angie Zhou, Ann Arbor Huron, 3-6 6-2 6-4

Finals
#2 Tia Mukherjee, Bloomfield Hills d. #1 Shanoli Kumar, Northville, 6-0 6-0


Two singles

First round
Jacqueline Hijaouy, Farmington Hills Mercy d. Nilita Abbaraju, Ann Arbor Pioneer, 6-4 6-1
Second round
#1 Miriam Gandam, Ann Arbor Huron d. Sophia Manlapit, Saginaw Heritage, 6-2 6-1#3 Zoe Angell, Midland Dow d. Caroline Norton, Ann Arbor Skyline, 7-6(8) 6-1

Quarterfinals
#1 Miriam Gandam, Ann Arbor Huron d. Alexis Anthes, Utica Eisenhower, 6-0 6-2

Semifinals
#1 Miriam Gandam, Ann Arbor Huron d. #4 Caroline Allen, Bloomfield Hills, 6-0 6-4

Finals
#1 Miriam Gandam, Ann Arbor Huron d. #2 Tori Mady, Northville, 2-6 6-0 6-1


Three singles

First round
Andrea Hartman, Port Huron Northern d. Athena Alcock, Ann Arbor Pioneer, 6-0 6-0

Second round
#3 Katie Sesi, Ann Arbor Huron d. Wiktoria Szemraj, Utica Eisenhower, 6-2 6-1#2 Caroline Courtright, Ann Arbor Skyline d. Anjelica Ferguson, Saginaw Heritage, 6-0 6-0

Quarterfinals
#3 Katie Sesi, Ann Arbor Huron d. #6 Madison Wollenzier, Holland West Ottawa, 6-1 6-1#2 Caroline Courtright, Ann Arbor Skyline d. Maddie Hurley, Grosse Pointe South, 6-0 6-4

Semifinals
#2 Caroline Courtright, Ann Arbor Skyline d. #3 Katie Sesi, Ann Arbor Huron, 3-6 6-2 7-6(2)

Finals
#2 Caroline Courtright, Ann Arbor Skyline d. #4 Renee Torres, Northville, 6-3 6-2


Four singles

First round
Sophia Rosewarne, Ann Arbor Skyline d. Madison Maxson, Rockford, 6-2 6-1

Second round
#4 Leila Cheung, Ann Arbor Huron d. Meiling Marzonie, Dearborn, 6-0 6-1#3 Kate Beardslee, Grosse Pointe South d. Madeline Lee, Ann Arbor Pioneer, 6-0 6-2
#2 Hadley Camp, Midland Dow d. Sophia Rosewarne, Ann Arbor Skyline, 6-0 6-0

Quarterfinals
#5 Maya Mulchanandani, Northville d. #4 Leila Cheung, Ann Arbor Huron, 6-3 6-4

Finals
#1 Jenna Silverman, Bloomfield Hills d. #2 Hadley Camp, Midland Dow, 3-6 6-4 7-6(1)

One Doubles

Second round
#4 Abby Ducharme / Emily Ramsay, Rockford d. Sejal Gunaratnam / Christie Charpie, Ann Arbor Skyline, 6-0 6-1#3 Lauren Sommerville / Kaitlin Ifkovits, Grosse Pointe South d. Jenna Peterson / Mihika Thakurta, Ann Arbor Huron, 6-2 6-4Madison Mitchell / Kacey Westenbroek, Holland West Ottawa d. Sophie Alphonso / Hadley Huffman, Ann Arbor Pioneer, 7-6(6) 6-3

Finals
#1 Serena Wang / Sophie Zhuang, Northville d. #2 Tatum Matthews / Kelly Livingston, Midland Dow, 6-1 6-4


Two Doubles

Second round
Annie Chen / Sneha Yedulla, Troy d. Carmen Giger / Cindy Lui, Ann Arbor Huron, 6-4 6-2#4 Alandria Bellamy / Kaela Bernard, Bloomfield Hills d. Emma Reel / Krystal Rao, Ann Arbor Skyline, 6-0 6-2Gina Liu / Riley Dickinson, Ann Arbor Pioneer d. Caroline Pittel / Joanna Zhan, Rochester Adams, 6-2 6-3

Quarterfinals
#2 Claire Beardslee / Jade Shepherd, Grosse Pointe South d. Gina Liu / Riley Dickinson, Ann Arbor Pioneer, 6-3 3-6 6-3

Finals
#3 Meghan Killmaster / Victoria Leiti, Midland Dow d. #4 Alandria Bellamy / Kaela Bernard, Bloomfield Hills, 6-2 6-2

Three Doubles

Second round
Zuzu Tottier / Brooke Dalke, Rockford d. Sarr Negrin / Mary Grobosky, Ann Arbor Pioneer, 6-4 6-0
#4 Madison Deyoung / Michelle Tong, Northville d. Gabi Teodoru / Natalie Keating, Ann Arbor Skyline, 7-5 6-0Elle Nicholson / Paige Nicholson, Utica Eisenhower d. Caroline Bramberg / Phoebe Yi, Ann Arbor Huron, 6-0 6-1

Finals
#3 Giacomina Fabiano / Christina Vanderkelen, Midland Dow d. #4 Madison Deyoung / Michelle Tong, Northville, 6-2 6-3

Four Doubles

Second round
Tejal Patel / Kajel Patel, Ann Arbor Skyline d. Jocelyn Smith / Deirdre Eusebi, Farmington Hills Mercy, 7-5 6-3#3 Sydney Kalt / Lauren Tarnopol, Bloomfield Hills d. Alex Kukucka / Juan Oh, Ann Arbor Huron, 7-5 1-6 6-0Delaney Emerson / Kelsey Howard, Rockford d. Kristine Zhou / Avani Shingari, Ann Arbor Pioneer, 6-3 6-4

Quarterfinals
#1 Amelie Kraef / Reema Patel, Midland Dow d. Tejal Patel / Kajel Patel, Ann Arbor Skyline, 6-1 6-1

Finals
#2 Connie Gao / Sneha Ganan, Northville d. #1 Amelie Kraef / Reema Patel, Midland Dow, 6-4 7-6 (1)

 

 

 

 

Tags from the story
Written By
More from Terry Jacoby

Volleyball: Wolverines bounce back from loss with win over Ball State

After dropping only their second match of the season, the Michigan volleyball...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *